Kolorektal Hastalıklar

Prof. Dr. Gökhan Çipe

Kolon ve Rektum Kanseri

Kolon ve Rektum Kanseri

Kalın bağırsak ve kalın bağırsağın son kısmı olan rektumdan kaynaklanan kanserlerdir. Ülkemizde, kalın bağırsak kanserleri kadınlarda ikinci, erkeklerde üçüncü sırada yer almaktadır.

Hemoroid

Hemoroid

Hemoroid Nedir? Hemoroid makat etrafındaki damarsal doku yastıkçıklarıdır. Bu damarların şişmesi ile hemoroid hastalığı oluşur.

Anal Fissur

Anal Fissur

Anüste (makatta) ağrı ve kanama ile kendini gösteren çatlak şeklinde yaraya verilen isimdir. Genellikle defada sert ve hacimli büyükabdest sırasında, kabızlık ve aşırı ıkınma ile olur.

Perianal Fistül ve Apse

Perianal Fistül ve Apse

Perianal fistül, daha önce iltihaplanmış anal salgı bezleri ile anüsün dışındaki cilt arasındaki küçük tünellerdir. Perianal fistüller hemen hemen her zaman önceki apselerden kaynaklanır...

Kıl Dönmesi

Kıl Dönmesi

Kıl dönmesi hastalığı cilt ve cilt altı dokunun kronik iltihabi bir hastalığıdır. Kılların cilt altında yuvalanması ve bu alanın enfekte olması sonrası apse oluşumu ve akıntılarla seyreder. 

Crohn Hastalığı

Crohn Hastalığı

Crohn hastalığı sindirim sistemini oluşturan yemek borusu, mide, ince ve kalın bağırsaklardaki bir veya birden fazla bölümü tutabilen, düzelmeler ve alevlenmelerle seyreden...

Rektosel

Rektosel

Rektum ön duvarının vajinaya doğru uzanmasıdır. Çoğu rektosel kadınlarda görülür. Erkeklerde nadir olsa da görülebilir. Bazı hastalarda rektosel pelvik taban kaslarının...

Kabızlık

Kabızlık

Kabızlık, seyrek dışkılamayı ifade etmek için kullanılır. Tipik olarak haftada 3’den az dışkılama kabızlık olarak adlandırılır.

İnkontinens

İnkontinens

İstemsiz, kontrol dışı gaz ve dışkı kaçırılmasına denir, En sık nedeni doğum esnasında anal kaslarda yırtılması veya kesilmesidir.

Laparoskopik Cerrahi

Laparoskopik Cerrahi

Laparoskopik cerrahi 0.5 ve 1 cm’lik kesilerle karından özel aletler ve kamera girilerek yapılan cerrahidir...